Home » Aktualności » Majówka we Włoszech

Majówka we Włoszech

 

      30 kwietnia 2023 roku o godzinie 14:00 grupa sportowców wraz z opiekunami klubu UKS „Płomień” Limanowa i grupą dzieci wyruszyła na integracyjną objazdową wycieczkę do Włoch. Dla niektórych uczestników miała to być przygoda dla innych podróż życia.

     W drodze do wyznaczonych celów przejechaliśmy przez: Słowację, Austrię, Włochy, Watykan, a nawet Księstwo Maltańskie. Zaczynając podróż z Limanowej skierowaliśmy się na Słowację następnie na Bratysławę, Wiedeń w Austrii, we Włoszech na Wenecję, Toscanię, Umbrię, Rzym i zameldowaliśmy w pensjonacie „Calypso” w Tor San Lorenzo nad Morzem Tyreńskim.

 

            Pierwszy dzień (poniedziałek 01.05) spędziliśmy czas nad morzem oraz wypoczynkiem po wyczerpującej dwudziestogodzinnej drodze.

 

            Drugi dzień (wtorek 02.05) mieliśmy spędzić w Pompejach i Neapolu, ale ze względu na deszczową prognozę pogody postawiliśmy na zwiedzanie starożytnej części Rzymu. Rozpoczęliśmy od zwiedzania: Zamku Anioła, Tybru. Później zobaczyliśmy fontannę Czterech Rzek, siedzibę włoskiego Senatu, Panteon (najstarszy budynek w Rzymie), następnie fontannę di Trevi, cudowne Schody Hiszpańskie z przepięknymi kwiatami, fontannę w kształcie łódki z Neptunem, ulicę handlową z luksusowymi sklepami. Później nasza droga zwiedzania wiodła do Państwa Kawalerów Maltańskich. W dalszą część zwiedzania stanowiła Via Corso – najsłynniejsza, najbardziej ruchliwa i najładniejsza ulica Rzymu. Widzieliśmy również Ołtarz Ojczyzny, Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Marka Aureliusza i Coloseum.

 

            Trzeci dzień (środa 03.05) wymagał od nas pełnej mobilizacji ze względu na spotkanie z Ojcem św. Franciszkiem w Watykanie, na którym uczestniczyło 26 tys. wiernych. Przejazd papieża między sektorami pozwolił nam przyjrzeć się Ojcu św. z niedużej odległości. Byliśmy w tłumie reprezentantów ze wszystkich kontynentów.  Po audiencji poszliśmy na zwiedzanie Państwa Watykańskiego i zakup pamiątek. Po paru godzinach wróciliśmy na plac św. Piotra, aby po pokonaniu kontroli, kolejek wejść do Bazyliki św. Piotra. Jej ogrom zachwycał. Widzieliśmy Pietę Michała Anioła, kaplicę św. Sebastiana (miejsce spoczynku św. Jana Pawła II), groby innych papieży, czarną postać św. Piotra, a także konfesję św. Piotra zbudowaną z części po rozbiórce Panteonu. Weszliśmy też do Grot Watykańskich i stanęliśmy przy grobie św. Piotra. Najmocniej biło nam jednak serce przy grobie Naszego Rodaka, gdzie każdy indywidualnie modlił się w chwili skupienia.

 

            Czwartego dnia (czwartek 04.05.2023r.) wybraliśmy się przez Neapol do Pompei. Na samym początku zwiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Pompejskiej. Następnie ruszyliśmy ulicą wzdłuż wykopalisk, budowli sprzed wybuchu wulkanu. Kolejnym punktem zwiedzania Włoch było zdobycie wzgórza Monte Cassino, miejsca bliskiego naszym polskim sercom. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa około 1000 żołnierzy, którzy zginęli na tej ziemi w czasie II wojny światowej. Na koniec naszej wędrówki odwiedziliśmy budowlę klasztoru benedyktyńskiego. Mogliśmy wejść do klasztoru, gdzie spoczywają szczątki św. Benedykta i wysłuchać nieszporów, które śpiewali mieszkający na tym wzgórzu zakonnicy. Dzień zakończyliśmy degustacją włoskiej pizzy.

 

            Piąty dzień (piątek 05.05). Opuściliśmy nadmorską część Włoch i udaliśmy się do najpiękniejszego miasta na świecie, czyli Wenecji. Dzięki staraniom organizatora podjechaliśmy bardzo blisko centrum miasta, następnie statkiem podpłynęliśmy do jego centralnej części. Plac św. Marka, jak również przybliżenie historii postaci patrona Wenecji, Dożów Weneckich opowiedzianej przez naszego przewodnika pozostanie na długo w naszej pamięci. Bezchmurne niebo zachęcało nas także do spacerów i podziwiania niezwykłej architektury budynków sakralnych i mieszkalnych. Ostatni spacer nad brzegiem przystani promowej był gestem pożegnania się z samym miastem, a także z Włochami. Serdeczne podziękowania składamy przewodnikowi  panu Mieczysławowi Witowskiemu oraz kierowcom XBUS panu Piotrowi i panu Tomaszowi za bezpieczną i perfekcyjną jazdę. Organizatorem był klub UKS „Płomień” Limanowa.

 

Wycieczka zorganizowana została dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz sponsorów i uczestników w ramach Programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce.

 

GALERIA

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *