Home » Aktualności » Gorący Płomień w Limanowskim Sporcie

UKS Płomień Limanowa co chwilę rozgrzewa sukcesami limanowski sport. Młodzi zawodnicy tego klubu są już w ścisłej czołówce województwa małopolskiego i coraz częściej widoczni w zawodach ogólnopolskich. Jaką receptę na takie wyniki ma trener młodych zawodników Albert Golonka?

UKS Płomień Limanowa to w tej chwili jeden z ważniejszych klubów tenisowych w Małopolsce. Ponad dziesięć lat temu duży wkład w utworzenie UKS Płomień i sekcji wyczynowej tenisa stołowego miał nauczyciel wychowania fizycznego Stanisław Golonka (znany na Limanowszczyźnie ze swojej działalności na rzecz sportu, obecnie Radny Miasta Limanowa), a także Lidia Pach nauczycielka wychowania fizycznego, obecnie ucząca w Gimnazjum w Słopnicach. Ważnym momentem było pojawienie się w klubie Alberta Golonki (prywatnie syn wspomnianego Stanisława Golonki). Jest wychowankiem Harnasia Tymbark (nieistniejącej już sekcji tenisa stołowego), gdzie trenował pod okiem Macieja Urbańskiego. Wywalczył z tym zespołem awans do II ligi. Grając na tym szczeblu rozgrywkowym w 2002 roku postanowił przejść do UKS Płomień Limanowa, gdzie tworzona była sekcja tenisa stołowego. W 2004 roku został również nauczycielem wychowania fizycznego w Zespole Szkół Samorządowych nr 4 w Limanowej. Obecnie w szkoleniu pomaga mu Zdzisław Sułkowski, nauczyciel wychowania fizycznego.

– Rywalizację rozpoczęliśmy od piątek ligi – wspomina Albert Golonka. Byłem grającym trenerem, mając na swoim koncie niezłe wyniki sportowe osiągnięte  z Tymbarkiem w II lidze. Kilka sukcesów indywidualnych jak chociażby zwycięstwo w Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym seniorów czy Mistrzostwo Polski Nauczycieli oraz pierwszą klasę sportową . Zdobyte doświadczenie i umiejętności przydały się dla nowego klubu. Udało mi się pozyskać w ciągu sześciu  lat kilku bardzo dobrych zawodników  juniorów i młodzieżowców – bracia Janusz i Sławomir  Osikowie, Jan Wróbel, Maciej Podsiadło, Bartosz Janik, Michał Rembiasz, Szymon Kierski, Adrian Bukowski. To oni byli wzorcami dla tych najmłodszych przyczyniając się do popularyzacji tenisa wśród naszej młodzieży. Nasza sekcja co roku uzyskiwał awans, aż w końcu dotarliśmy do II ligi gdzie dwukrotnie zdobyliśmy wicemistrzostwo a raz trzecie miejsce na tym szczeblu rozgrywek. Z różnych przyczyn a przede wszystkim finansowych  nie awansowaliśmy do I ligi, a taki mieliśmy cel. W 2009 roku z drużyny do Spektrum Słopnice odszedł  przede wszystkim Janusz Osika i Sławomir Osika.

– Od początku działalności pracowaliśmy z dziećmi i młodzieżą, szukaliśmy talentów organizowaliśmy wiele zawodów na szczeblu regionalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym – kontynuuje Albert Golonka. – I tak tworzyliśmy grupę bardzo dobrych młodych zawodników . Teraz skupiamy się na podnoszeniu ich poziomu sportowego rywalizując w III i IV lidze naszego województwa a także na zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich. Ze względu na bardzo dobrą atmosferę w naszym klubie zgłaszają się do nas dzieci, młodzież i rodzice z poza terenu miasta, wzmacniając  poziom sportowy naszej sekcji. Obecnie skupiam się na pracy trenerskiej, ale nadal gram w trzecioligowej drużynie seniorów wspomagając moich młodych wychowanków .

 

Po upływie dziesięciu lat UKS Płomień osiąga bardzo dobre wyniki w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich w kategoriach młodzieżowych . W tej chwili w ścisłej czołówce w Polsce znajduje się Bartosz Sułkowski i Dawid Kosmal. M.in. w ubiegłym roku zostali drużynowymi Mistrzami Polski Uczniowskich Klubów Sportowych, które odbyły się w Lidzbark Warmińskim. Kilka lat wcześniej na tych samych mistrzostwach Agnieszka Grys i Karolina Wyczółkowska zajęły 8 miejsce w Polsce. Wśród kadetek liczącą się zawodniczką w Polsce jest Kinga Kosmal. Najstarszą grupą wychowanków w Płomieniu są seniorzy, juniorzy: Krzysztof Kądziołka, Mariusz Twaróg, Jakub Michalczyk, Dawid Rozum, Krystian Gaik, Tomasz Nowak. Świetnie sobie radzą na turniejach wojewódzkich. W tej chwili łącznie w klubie trenuje 40 osób w tym 30 ma wykupioną licencję Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Praca Alberta Golonki dotyczy zarówno płaszczyzny klubowej jak i szkolnej. Dla przykładu drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 w Limanowej w składzie Krzysztof  Kądziołka , Piotr Kądziołka, Mateusz Łątka, Kacper Sułkowski, Bartosz Sułkowski i Mateusz Twaróg zdobywali 7 i 8 miejsce na Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych.

– Rzeczywiści zainteresowanie tenisem stołowym na Limanowszczyźnie jest coraz większe – podkreśla Albert Golonka. – Rozwój tej dyscypliny sportowej rozpoczął się, gdy nastąpiła reorganizacja klub w Tymbarku. Dość duża grupa zawodników i trenerów zaczęła tworzyć ośrodki tenisa stołowego w innych miejscowościach. Oprócz naszego klubu, który od strony strukturalnej jest w pełni profesjonalny, tenis stołowy zaczął rozwijać się także w Szczawie, Mszanie Dolnej, Szczyrzycu i Słopnicach gdzie duża część zawodników wraz z Panem Maciejem Urbańskim przy zaangażowaniu tamtejszych działaczy utworzyła Klub Spektrum Słopnice.  W ostatnich dziesięciu latach bardzo dobrą pracę w popularyzacji tenisa prowadzi MOS PL Limanowa na czele z Feliksem Piwowarem i Pawłem Piętą.

Głównym konkurentem dla Płomienia na regionalnym podwórku jest Spektrum Słopnice. Dwa kluby, które stanowią niezłą markę w tenisie stołowym na etapie wojewódzkim. Albert Golonka podkreśla, że taka rywalizacja jest bardzo pożyteczna i mobilizująca dla obu klubów. Również z takiej sytuacji zadowolony jest Stanisław Golonka. – Cieszę się z każdego sukcesu sportowego zawodnika wywodzącego się z naszego powiatu – podkreśla obecny Radny Miasta Limanowa. – Nie jest dla mnie istotne z jakiej jest miejscowości i jaki reprezentuje klub. Ważne, że swoimi wynikami promuje nasz region.

 

Jaka jest recepta UKS Płomień Limanowa na sukcesy w tenisie stołowym w kategoriach młodzieżowych?

– Przede wszystkim prawidłowe szkolenie tych najmłodszych, przekazywanie im  właściwej techniki, wzmacnianie motoryki oraz bardzo ważny trening mentalny – odpowiada Albert Golonka. – Nasi zawodnicy trenują pięć razy w tygodniu. W tym procesie bardzo dużą rolę odgrywa Urząd Miasta Limanowa ZSS nr 4 i 3  oraz sponsorzy którzy wspierają nas finansowo i rzeczowo i należyte prowadzenie i administrowanie naszego klubu  przez Zarząd   tak aby zawodnicy mieli dobre warunki do szkolenia i startów. Dużą pomoc w organizacji i sędziowaniu zawodów wnosi Leszek Lach i Zdzisław Sułkowski.  Nieocenioną rolę pełnią rodzice . Pomagają nam zwłaszcza  Wojciech Kosmal, Jan Olesiak, Krzysztof Rozum, Józef Domiter, Jola Michalczyk, Edward Kosmal, Agata Kęska. Tenis stołowy to bardzo przyjemna i bezkontaktowa dyscyplina sportu, dlatego coraz więcej dzieci i młodzieży garnie się do jej uprawiania- i tak rodzą się przyszli mistrzowie i reprezentanci Polski w różnych dyscyplinach sportu.  Obecne czasy to regres w  wspieraniu wyczynowego  sportu młodzieżowego przez Ministerstwo Sportu. Trudno znaleźć sponsorów a sport już na takim poziomie jest kosztowny. Zatem dziękuje wszystkim tym  którzy angażują się i pomagają naszym młodym zawodnikom.  Nauczyć dziecko profesjonalnie trafiać rakietką w piłeczką tenisową jest bardzo trudno. Wymaga to bardzo dużego zaangażowania, cierpliwości, systematyczności  dzieci, trenera oraz rodziców.  Dlatego każdy młody zawodnik lepiej się rozwija, gdy za swoimi plecami czuje wsparcie rodziców, i tych wszystkich którym zależy na rozwijaniu ich  talentów.

 źródło:limanowa.in

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *